dnes je 15.1.2025

Input:

Povinně léčená infekční onemocnění

10.6.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.5.3
Povinně léčená infekční onemocnění

Mgr. Magda Vavrušková, JUDr. Jakub Vozáb, Ph.D., Vozáb & Co. Law Offices s.r.o.

Seznam infekčních onemocnění, při jejichž zjištění jsou pacienti povinni podrobit se léčbě za účelem ochrany společnosti před vznikem a šíření epidemií, je stanoven v příloze č. 2 vyhlášky č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění1. Jedná se celkem o 20 nemocí, například o choleru, mor, přenosnou dětskou obrnu či pertusi v akutním stadiu, a dále o infekce, které podléhají hlášení Světové zdravotnické organizaci, a projevy nemocí nebo události, které představují možnost propuknutí nemoci podle čl. 1 Mezinárodního zdravotního řádu (IHR 2005), které jsou podle přílohy rozhodnutí č. 2119/98/ES2 nemocí přenosnou3.

Protože se jedná jen o prováděcí předpis vydávaný Ministerstvem zdravotnictví, je možné tento seznam pružně doplňovat v reakci na výskyt případných nových infekčních onemocnění. Pokud by totiž byl seznam nemocí stanoven přímo zákonem o ochraně veřejného zdraví a objevila se nová infekční nemoc, kterou by bylo nutné povinně léčit, kvůli délce legislativního procesu by mohlo dojít k prodlení, během něhož by se nemoc nekontrolovatelně šířila.

Pacienti nemocní některou ze stanovených nemocí jsou povinni podstoupit potřebná laboratorní vyšetření, lékařské prohlídky, přijímat specifické léčivé přípravky a případně též podrobit se izolaci či karanténě.

Izolace, karanténa a prozatímní opatření

Izolaci nebo karanténu nařizuje hygienická stanice příslušná podle místa výskytu infekčního opatření, přičemž může určit i konkrétního poskytovatele zdravotních služeb, který je povinen je provést. V naléhavých případech se rozhodnutí vyhlašuje i ústně a odvolání proti němu nemá odkladný účinek.

Pokud výskyt infekčního onemocnění nebo podezření na něj zjistí sám poskytovatel zdravotních služeb, je oprávněn takovému pacientovi nařídit prozatímní opatření spočívající podle okolností v uložení izolace, karantény, povinné léčby nebo povinného vyšetření, příp. i dalších povinností uvedených v ustanovení § 64 písm. a) až písm. d) ZOVZ. Pacient je povinen prozatímnímu opatření se podrobit; proti rozhodnutí poskytovatele může podat námitky k orgánu ochrany veřejného zdraví, ale podání námitek nemá odkladný účinek. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen o nařízeném prozatímním opatření neprodleně informovat hygienickou stanici.

Umístění ve vyčleněných zdravotnických zařízeních

Zvláštní režim se uplatní u pacientů trpících morem, cholerou, žlutou zimnicí a hemoragickými horečkami nebo infekčním onemocněním, které ve svém doporučení uvede Světová zdravotnická organizace; tito pacienti, kterým byla nařízena karanténa, jsou povinni strpět umístění ve specializovaných zdravotnických zařízeních vyčleněných k léčení těchto onemocnění.

Léčení infekčních onemocnění

Samotná povinnost strpět izolaci či karanténu podobně jako u povinnosti strpět povinnou hospitalizaci ještě automaticky neznamená,

Nahrávám...
Nahrávám...