4.1.3
Zadržení informace o zdravotním stavu
JUDr. Magda Vavrušková, JUDr. Jakub Vozáb, Ph.D., Vozáb & Co. Law Offices s.r.o.
Podle Úmluvy o biomedicíně má obecně každý pacient právo znát veškeré informace shromažďované o jeho zdravotním stavu, přičemž Úmluva připouští, že zákon může upravit výjimky z tohoto obecného pravidla, pokud je to v zájmu pacienta.
ZZS stanoví pro využití tzv. terapeutického privilegia přísná kritéria. Lékař může zadržet informaci o nepříznivé diagnóze nebo prognóze zdravotního stavu pacienta jen tehdy, pokud lze důvodně předpokládat, že by její sdělení způsobilo pacientovu zdravotnímu stavu závažnou újmu. Smyslem zamlčení informací tak není, aby se pacient „nebál”, ale výhradně to, aby nedošlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu.
Nelze ani zadržet veškeré informace o zdravotním stavu, ale pouze ty, jejichž sdělení pacientovi by vedlo ke zhoršení jeho stavu. Ve zbývajícím rozsahu je tedy povinnost zdravotníka informovat pacienta nedotčena.
NahoruPotvrzení aplikace terapeutického privilegia dalším odborníkem
NOZ stanoví domněnku, že pokud zjevnou a vážnou důvodnost postupu spočívajícího v zadržení pravdivých informací pacientovi nepotvrdí lékaři další odborník ve stejném oboru medicíny, lékař terapeutické privilegium nemá.
Rozhodnutí o aplikaci terapeutického privilegia by proto zdravotník měl konzultovat i s jinými zdravotníky působícími ve stejném oboru. To ale neznamená, že by jej mohl aplikovat jen tehdy, pokud i další odborník dospěje k názoru, že by pravdivá informace ohrozila nebo zhoršila zdravotní stav pacienta, protože NOZ nestanoví povinnost shody mezi dvěma odborníky, ale pouze povinnost konzultace.
Ani absence konzultace však nemá za důsledek, že lékař při zadržení informace jednal protiprávně, neboť domněnka je stanovena jako vyvratitelná. Lékař má v případném sporu vždy možnost prokázat, že využití terapeutického privilegia bylo v konkrétním případě důvodné. Smyslem ustanovení tak je spíše zdůraznit nutnost pečlivě zvážit,…