Mgr. Magda Vavrušková, JUDr. Jakub Vozáb, Ph.D., Vozáb & Co. Law Offices s.r.o.
Povinnost podrobit se očkování je ustanovením § 46 a násl. ZOVZ uložena paušálně všem osobám, které mají na území České republiky trvalý pobyt, případně je jim zde trvalý pobyt povolen nebo jsou zde oprávněny pobývat, a cizincům, kteří mají na území ČR povolen přechodný pobyt po dobu delší než 90 dnů nebo jsou zde po dobu delší než 90 dnů oprávněni pobývat (poslední kategorie se týká zejména občanů členských států Evropské unie, kteří na základě práva svobodného pohybu po území EU nemusejí v ČR žádat povolení o přechodný nebo trvalý pobyt). Za tímto účelem mají poskytovatelé zdravotních služeb nárok, aby jim Ministerstvo vnitra ČR či Policie ČR poskytla údaje z registru obyvatel a informačního systému cizinců.
Z povinnosti podstoupit povinné očkování jsou vyňaty osoby, které jsou vůči dané nemoci imunní nebo jejichž zdravotní stav brání podání očkovací látky. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen vydat pacientovi o těchto skutečnostech potvrzení a provést též záznam do jeho zdravotnické dokumentace.
Okruh nemocí, kterých se povinné očkování týká, je stanoven ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů a je rozdělen podle toho, jak často, resp. při jakých příležitostech se očkování provádí.
NahoruPravidelné očkování
Mezi infekční nemoci, proti kterým se provádí pravidelné očkování, patří tuberkulóza, záškrt, tetan, dávivý kašel, invazivní onemocnění vyvolané původcem Haemophilus influenzae b, přenosná dětská obrna, virová hepatitida B, spalničky, zarděnky, příušnice a pneumokokové infekce.
Pravidelné očkování se provádí jako základní, které je potřebné k dosažení stanovené odolnosti proti infekční nemoci, a jako přeočkování, jehož účelem je odolnost proti infekci udržet. Vyhláška stanoví přesná pravidla v jakém věku pacienta je třeba které očkování či přeočkování provést, případně i v jakých případech je očkování indikováno, pokud není prováděno plošně.
NahoruZvláštní očkování
Zvláštní očkování je uloženo těm fyzickým osobám, u kterých hrozí zvýšené riziko vzniku infekčního onemocnění z důvodu, že pracují na pracovišti, kde je obvykle pečováno o osoby nemocné těmito nemocemi, nebo se připravují na výkon povolání, jehož náplní bude péče o nemocné osoby. Na stanovená pracoviště tak mohou být zaměstnanci zařazeni nejdříve po podání druhé dávky příslušné očkovací látky, pokud se předpokládá, že další očkování bude dokončeno v předepsaném termínu.
Zvláštní očkování proti virové hepatitidě B jsou povinny podstoupit osoby pracující např. na jednotkách intenzivní péče, chirurgických odděleních nebo zařízeních transfuzní služby a dále studenti různých typů škol, kteří se připravují k vyšetřování a ošetřování nemocných ve zdravotnických zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb, osoby poskytující terénní nebo ambulantní sociální služby apod. Pokud by některá z těchto osob virovou hepatitidu B již prokazatelně prodělala nebo měla určitou úroveň protilátek, očkování by u ní nebylo potřeba.
Zvláštní očkování proti virové hepatitidě A a virové hepatitidě B se provádí u zaměstnanců a u nově přijímaných příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému. Osoby pracující v laboratořích, kde se pracuje s virulentními kmeny vztekliny, jsou povinny podstoupit zvláštní očkování proti vzteklině, neboť se jedná o pracoviště s vyšším rizikem vzniku této nemoci.
NahoruMimořádné očkování
Mimořádné očkování slouží k prevenci infekčních onemocnění v mimořádných situacích, kdy určité onemocnění dosáhne hranice epidemie nebo vznik epidemie hrozí (např. povodně, rozvíjející se epidemie chřipky, dodávka…